Як міорелаксанти допомагають позбавитися болю в спині

0
250

Біль у спині є хронічною проблемою для 11% чоловіків та 15% жінок. Переважна більшість населення планети (84%) стикається з цим симптомом щонайменше раз за життя. Біль у спині супроводжує низку захворювань опорно-рухового апарату та лікується комбінацією препаратів, дія яких спрямована на зняття запалення і пригнічення болю. У комплексній терапії широко використовуються міорелаксанти – препарати, що знижують м’язовий тонус. Їх назначають у 91% випадків, коли людині ставлять діагноз «біль у нижній частині спини».

Чому виникає біль у спині

Донедавна больовий синдром у хребті вважався проблемою літніх людей, але сьогодні дослідження показують, що на неприємні симптоми страждають 33% людей активного віку та 46% підлітків. Розрізняють три види болю у спині:

  1. Ноцицевтивний – гострий біль, який виникає внаслідок травми або запалення. При таких симптомах найчастіше ставлять діагноз «ішемія суглобів хребта». Біль відчувається на конкретній ділянці. Він слабшає, коли людина не рухається, і посилюється, як тільки зростає активність.
  2. Нейропатичний – виникає при ураженні структур периферичної та центральної нервової системи, викликаний підвищеною збудженістю нейронів. Виникає під час запалення трійчастого нерва, при наявності гриж у хребті. Має хронічний характер.
  3. Психогенний – отримує статус діагнозу в тих випадках, коли причини захворювання не виявлені, і передбачається, що больовий синдром породжений психікою, а не фізіологічними процесами в опорно-руховому апараті.

У залежності від характеру болю, результатів діагностики лікар накреслює стратегію лікування та призначає конкретні препарати, зокрема – міорелаксанти.

Типи міорелаксантів

Мета цих препаратів одна – знизити м’язовий тонус, а механізми дії – різні. У залежності від принципу впливу на нервову систему виділяють два типи міорелаксантів:

  • нейром’язові блокатори – діють локально, у нейром’язовій пластинці, не впливають на центральну нервову систему, використовуються для створення ефекту тимчасового паралічу під час операцій або для знеболювання при травмі хребта (дантролен, ботулотоксин);
  • спазмолітики, або препарати-міорелаксанти центральної дії – працюють у тісній взаємодії з центральною нервовою системою, управляють тонусом м’язів шляхом впливу на головний та спинний мозок («Мускомед», «Міорикс», «Дорсум»).

Під час терапії обидва типи поєднують із нестероїдними протизапальними препаратами, зокрема диклофенаком та парацетамолом, що дозволяє знизити дозування міорелаксантів.

Переваги та особливості міорелаксантів

Препарати частково або повністю знімають больовий синдром у нижньому відділі хребта, дозволяють людині жити повноцінним життям: проводити багато часу на ногах, вільно рухатися, добре спати. Особливістю ліків є побічні синдроми: запаморочення, сонливість, млявість. Пов’язано це з впливом міорелаксантів на нервову систему. Неприємні прояви зводяться до мінімуму, якщо ліки призначає лікар, а пацієнт суворо дотримується правил приймання та дозування.